--

A téli időszak beköszöntével bőrünk óriási terhelésnek van kitéve. Sokkal több törődést, odafigyelést és ápolást igényel,
hiszen a bőr anyagcseréje takarék lángon működik, és mégis védekeznie kell az erős hőmérsékletingadozásokkal szemben.
Nem is gondolnánk, hogy ez mekkora terhelést jelent a bőr számára.

A dermesztő hideg, az erős, metsző szél és a meleg fűtött lakás nagyon könnyen kiszáríthatja bőrünket, ami kellemetlen kipirosodást okoz, és viszkető érzéssel társulhat. A táplálékaink csökkent vitamintartalma, a tiszta, oxigéndús levegő és a mozgás hiánya szintén hozzájárul ahhoz, hogy a bőr szárazabbá, fakóbbá és sérülékenyebbé váljon. Ráadásul nyolc Celsius-fok alatt a bőr természetes védőtakarója sem képes már normális mértékben újratermelődni. A környezeti szárazságtól a bőr víztartalmában keletkezik deficit, ami megfelelő kozmetikumok használatával, valamint a beltér levegőjének kezelésével javítható és/vagy előzhető meg.

Téli tippek a bőr vitalitásának megőrzéséhez

A jó arckrém télre…

Válasszunk olyan arckrémet, ami a legkevésbé erősíti fel a környezeti hatások következményeit. Arclemosóból a télen alkoholmenteset érdemes beszerezni, hiszen az alkohol elvonja a bőrből a vizet, márpedig a hidegben éppen a gyors dehidratálódás az egyik legnagyobb probléma.
Télen a zsírfélékből (faggyú, szaruzsír, verejték) kevesebb termelődik a szokásosnál, a nyáron olajosan fénylő bőr állapota rendszerint normalizálódik, a „normális” és szárazabb bőr azonban zsírosabb krémet kíván. A hidegtől és a széltől a telített zsírokban gazdag olajok és viaszok képesek megvédeni a bőrt. Válasszunk tehát zsírosabb krémet.
Nappal kerüljük a magas víztartalmú krémeket, sőt, fagyos időben ezeket tilos használni, válasszuk inkább a táplálóbb és zsírosabb éjszakai krémet vagy a kedvenc termékcsalád intenzívebb bőrápolóját. Az éjszakai krém kizárólag jól felszívódó anyagokból álljon (a korszerű krémek már ilyenek), hogy ne akadályozza a bőr légzését. Az éjszakai krém alá vigyük fel a krémhez tartozó szérumot, ezzel tápláljuk bőrünket. Nappal extra védelemként vékony réteg alapozót is kenhetünk az arcbőrre.

Tipp: A kisbabák és a gyerekek bőrére különösen vigyázni kell: gyorsan kivörösödik, sebessé is válhat. Séták alkalmával zsíros krémmel kell védeni a hidegtől, széltől.

Bőrradír, szauna, olajfürdő

Arcradírozás az elhalt hámsejtek eltávolítására télen is javasolt, de ne vigyük túlzásba: 10-14 naponként alkalmazzunk kíméletes bőrradírt. A testünket is radírozzuk le, majd kenjük be vastagon hidratáló bőrápolóval. Ilyenek a méhviaszt, kakaóvajat tartalmazó testápolók.
Bőrünk vérkeringését fokozhatjuk, ha a krémek használata előtt puha kefével vagy kesztyűvel megmasszírozzuk. Szintén jótékony hatású a kamillás arcgőzölés.
Rendszeres szaunázással kiválóan erősíthető az immunrendszer, és a bőr is megtisztul a salakanyagoktól.
Télen optimális az alkalmi olajfürdő kb. 32 Celsius-fokos vízben, vagy egy olajos masszázs.
A hidegben lassabb a bőr megújulása, ezért a téli hónapokban előtérbe kerülnek a bőr vérkeringését fokozó, meleget adó kezelések, pakolások is. A hideg lábak is erőre kapnak egy meleg lábfürdő, lábmasszázs után. A meleg fürdő szárító hatását kivédhetjük, ha olajat vagy aromaolajokat (rozmaring, gyömbér, fahéj, levendula pár csepp oldószerben oldva) keverünk a vízbe..

Tipp:Kényeztessük bőrünket vitaminos pakolásokkal! A túró-méz pakolást kenjük az arcra, a nyakra és a dekoltázsra. 15-20 perc hatóidő után langyos vízzel mossuk le.

Ajakápoló nélkül soha!

Soha ne hagyjuk otthon az ajakápolót, hiszen az ajkak nagyon könnyen dehidratálódnak.  Érdemes nyugtató hatásút választani, olyat, amelyben a következő összetevők találhatók: méhviasz (Cera alba), Shea vaj, jojoba olaj, kakaóvaj, F-vitamin, karottaolaj, körömvirágolaj, aloe vera. Ezek mind zsírfélék és/vagy nyugtató hatóanyagok.

A téli sportok szerelmeseinek

Főleg a téli sportolás alkalmával fontos, hogy a nappali krém ne szívódjon teljesen a bőrbe, hanem vékony védőréteget képezzen az arcon. Ilyenkor azonban ügyelni kell arra, hogy az éjszakai krém ne akadályozza a bőrlégzést, kizárólag jól felszívódó anyagokból álljon.
A fagytól és az UV-sugaraktól is védeni kell a bőrt hegyvidéken. A krémet fél órával azelőtt kenjük a bőrünkre, mielőtt  napra megyünk. A zsíros bőrűek számára is kaphatók speciális fagy- és fényvédő zselék.

Tipp: A szervezet télen kevesebb D-vitaminhoz jut, mint általában.
Ha tehetjük, sétáljunk a szabad levegőn, és sütkérezzünk a téli napon!

Ügyeljünk az étrendünkre is!

Fogyasszunk minél több antioxidánsban gazdag citrusfélét, bogyós gyümölcsöt, valamint omega-3 zsírsavakkal teli ételeket, mint például dió, lenmag, lazac és tonhal. Ezek az ételek hozzájárulnak a bőr lipidrétegének kialakításához és nedvességének megtartásához.
Igyunk naponta 2 liter folyadékot, vizet vagy gyógyteát, hogy a bőr nedvességtartalmát belülről is támogassuk.

+ Extra tipp a kozmetikustól

Jó tudni, hogy bizonyos esztétikai jellegű kozmetikai kezeléseket ilyenkor érdemes elvégeztetni, amikor a bőr már nem őrzi a nyári barnaságot, és amikor kisebb a mellékhatások veszélye. Ilyenek a következő beavatkozások: hámlasztások, a pattanásos bőr kezelése, pigmentfoltok eltávolítása, halványítása, hegkezelések, ránctalanító, bőrfiatalító kezelések, értágulatok kezelése.