A fényvédelemről minden!
A korai öregedésért 80%-ban a környezeti hatások a felelősek! A bőr megvastagodik, pigmentfoltok keletkeznek és gyorsabban alakulnak ki a ráncok az UV sugárzás hatására.
De nemcsak az öregedés miatt felelős az UV sugárzás! A rosszindulatú elváltozások hátterében is gyakran az UV sugárzás áll.
Milyen sugarak ellen kell védekeznünk és miért?
UVA
öregítő sugarak, bontják a kollagén és elasztin rostokat.
UVB
sugarak károsítják a bőr felső rétegét, leégést okoznak
IR-A
azaz infravörös sugárzás. Még az UVA sugaraknál is mélyebbre hatol a bőrbe, károsítja a bőrsejteket, napkárosodást és öregítő hatást fejt ki, szabad gyököket generál
Becslések szerint a napenergia mintegy egyharmada IR-A fény mely képes mélyre hatolni a bőrben és bőrrákot okozhat.
Ezeket a sugarakat a hagyományos fényvédő hatóanyagok nem blokkolják. Az antioxidánsokról kimutatták, hogy védenek az IR-A sugarak ellen, és akkor fejtik ki a hatásukat, ha közvetlenül bőrre visszük fel őket.
A legújabb kutatások kimutatták, hogy van egy új „agresszora” a bőrünknek, a HEV (High Energy Visible) fény.
HEV fény: A nagy energiájú látható fény egy olyan formája a sugárzásnak, melynek szintén negatív hatása van bőrre. Ez tulajdonképpen az a “kék fény”, melyet a telefonok, számítógép, tabletek bocsátanak ki, és mélyebbre jutnak a bőrben, mint az UV sugarak, ezáltal felgyorsítják az öregedést.
A HEV fényről megállapították, hogy ugyanolyan mennyiségben generálnak szabadgyököket a bőrben, mint az UVA, UVB sugárzás együttesen.
Mit is jelent az SPF szám?
SPF, az úgynevezett fényvédő faktor (Sun Protection Factor), az UVB-sugárzás elleni védelemre vonatkozik, az UVA-sugárzás elleni védelemre viszont nem.
Az SPF azt adja meg, hogy az adott faktorszámú naptejet használva mennyi idővel tovább tartózkodhatunk a napon anélkül, hogy leégnénk.
Ha pl 10 perc alatt kipirosodik bőrünk, akkor egy 20 SPF napkrémmel 10*20=200 percig tudunk napon tartózkodni anélkül, hogy megégnénk. Azonban, ha közben fürdőztünk, vagy jelentősen megizzadtunk, a védelem időtartama lerövidül, újra be kell kennünk magunkat.
Sokan tévesen azt gondolják, hogy minél magasabb a faktorszám, egyenes arányosan annál jobban véd a naptej! Régen lehetett kapni 100-as faktorszámú naptejeket is, de az EU ezt nem engedi, mert hamis védelmet ígér, hiszen 100%-ban nem lehet kiszűrni a sugarakat! Ma az 50-es faktorszám felett már nem is lehet számozni napvédőt.
Fontos tudni azonban, hogy a magasabb faktorszám nem jelent feltétlen
teljesebb védelmet a napsugárzás ellen.
Hogy miért?
Az SPF 15 védelmet adó termék az ultraibolya sugárzás
94% -ától védi a testet,
Az SPF 20 védelmet adó termék az ultraibolya sugárzás
95% -ától véd meg,
Az SPF 30 védelmet adó termék az ultraibolya sugárzás
97% -át nyeli el,
Az SPF 50 védelmet adó termék az ultraibolya sugárzás
98%-át szűri ki.
Mint látható, egy 15-ös faktorszámú és egy 50-es faktorszámú naptej közötti különbség mindössze 4%, szinte elenyésző, ami azt mutatja, hogy a napvédelem mindkét termék esetében szinte azonos. A különbség csupán az, hogy az ember mennyi ideig tartózkodhat leégés nélkül a napon, tehát a kisebb faktorszámút sűrűbben ajánlatos újrakenni.
Fizikai vagy kémiai fényvédő?
A fizikai fényvédő azt jelenti, a bőrfelszínre érkező UV sugarakat a bőrünk felszínén eloszlatott ásványi pigmentek visszaverik, így nem jutnak a bőrünkbe.
Az ásványi összetevők szinte egyáltalán nem allergizálnak, hiszen nem szívódnak fel a bőrben. Ilyenek például a cinkoxid, titándioxid, vasoxid. A cinkoxidnak még gyulladáscsökkentő hatása is van, így nyugodtan használható aknés bőrön is.
A kémiai fényvédők ezzel szemben felszívódnak a bőrben, ahol a kémiai fényvédők molekulái reakcióba lépnek az UV sugarakkal, így ártalmatlanítják őket.
A jó minőségű fényvédők nem tartalmaznak káros anyagokat, nemcsak a fényvédelemről gondoskodnak, hanem hozzáadott hatóanyagtartalmuk miatt a bőrápolásról is gondoskodnak.
Mikor szükséges a fényvédelem?
Mindig!
Hiszen nemcsak akkor érnek el a napsugarai, amikor napozunk, hanem mindig, amikor kint tartózkodunk.
Sőt! Az UVA sugarai télen is aktívak. Tehát évszaktól és időjárástól függetlenül mindig érdemes fényvédőt használnunk.
Ha mértéktelenül, fényvédelem nélkül kitesszük magunkat a napsugarak hatásának komoly károkat okozhatunk a bőrünknek.
És mint tudjuk, a bőr nem felejt! Sajnos összeadódnak a bőrt ért ártalmas hatások.
Milyen fényvédőt válasszunk?
Lényeges, hogy a kereskedelemben kapható fényvédők nagy része csak az UVB ellen védenek (ezt jelöli az SPF szám)!
Azok a fényvédők védenek az UVA és az UVB sugárzás ellen is, amelyek teljes spektrumúak.
Ideális esetben az IR-A elleni és a HEV elleni védelem is biztosított.
Az Image Skincare Kutató Központja válaszul a környezeti kihívásokra megalkotta a tökéletes fényvédő rendszerét.
Az összes Image Skincare Prevention és MD fényvédő termékeire jellemző:
Teljes spektrumú UVA és UVB elleni fényvédelem
IR-A (infravörös fényvédelem)
HEV elleni védelem
Antioxidánsok/szennyezés elleni védelem
Bio összetevők
Növényi őssejtek
Anti-aging összetevők
Mi a helyzet a szoláriummal?
A szolárium ugyanúgy UV sugárzással éri el a barnulást, mint a nap. Ma már a „kímélő” szoláriumoknak hirdetett készülékekben csak UVA csövek vannak, azért, hogy ne égjünk le. Azonban azzal, hogy lassabban barnulunk le, több időt kell a szoláriumban töltenünk, így még hosszabb ideig tesszük ki magunkat a káros sugárzásnak. Az UVA öregíti a bőrünket, és gyakran rosszindulatú változásért felelős.
Összefoglalva mire figyeljünk a fényvédelemmel kapcsolatban?
Mindig használjunk széles spektrumú fényvédő hidratáló nappali krémet, lehetőleg olyat, ami az IR-A ellen is véd. Télen se felejtsük el!
Vásárláskor ellenőrizzük az összetevők listáját!
+ 2 jó tanács:
– 11 és 15 óra között ne napozzunk!
– Szemünk védelme legalább olyan fontos, mint a bőrünk! Ezért nyáron használjunk olyan napszemüveget, amely 100%-ban kiszűri az UV sugárzást!
Ha szeretnél kellemes környezetben, profi kezek között szépülni, és fontos számodra, hogy lehetőséged legyen széles szolgáltatáspalettáról válogatni, szeretettel várlak a Natura Kozmetikában!
Ha bármi
KÉRDÉSED VAN
Vedd fel velem a kapcsolatot!
Bejelentkezni előzetes telefonos egyeztetéssel tudsz. Szeretettel várlak!